På Rylevej finder man Odder Roklub, som er en af de gamle traditionsrige idrætsforeninger i Odder Kommune.

Klubben blev stiftet af en kreds af driftige forretningsfolk og håndværkere den 12. januar 1944, det sidste år under Besættelsen.
Som klubbens lille bidrag til modstandskampen, besluttedes det, at klubdragten skulle være i røde, blå og hvide farver – de samme farver, som var kendt fra Royal Air Force. Disse farver går stadig igen i klubbens gamle logo.

Allerede i 1945 begyndte man at opføre den nuværende bådhal og et klubhus på den smukke grund ved Saxild Strand. De økonomiske midler blev skaffet til veje ved basarer og frivilligt arbejde. Odder Roklub kom smukt fra start med 57 medlemmer og 2 både. Klublivet var i starten påvirket af den entusiasme, som prægede de klassiske sportsgrene lige efter krigen.

Roklubben er fortsat en aktiv klub som tilbyder: Effektiv motion, fællesskab og gode naturoplevelser. Man kan ro kajak, inrigger, sculler, coastal og træne på land i romaskinerne. Her kan man vinterbade, gå til svømning og rospinning og der bydes på aktiviteter alle årets 365 dage og her er plads til alle uanset alder.

Læs mere på roklubbens hjemmeside